Książki to nie tylko sposób na relaks, ale też źródło wiedzy, którą można wykorzystać w życiu codziennym. Dzięki książkom wzbogaca się nasze słownictwo, poznajemy znaczenie trudnych wyrazów, a tym samym kształtujemy umiejętność czytania ze zrozumieniem. Literatura współczesna to brama do pokładów naszej fantazji i wyobraźni, czytając treść wizualizujemy ją, tworzymy w podświadomości obrazy. Dobra książka wymaga od czytelnika analizy faktów, składania ich w jedną całość, naszym zadaniem jest także wyciąganie wniosków, dlatego specjaliści uważają, że książki wpływają pozytywnie na myślenie przyczynowo – skutkowe i na umiejętności analityczne.

Osoba, która dużo czyta ma większą swobodę wypowiedzi słownych i pisemnych, jest częściej postrzegana, jako inteligenta i mająca wiedzę na każdy niemal temat. Dobra książka np. powieść psychologiczna może mieć wpływ na sposób postrzegania ludzi i życiowych sytuacji. Ponieważ czytając bardzo często szukamy analogii w zachowaniu głównych bohaterów do naszego życia, często zastanawiamy się jak byśmy się zachowali w danej sytuacji. Literatura wyzwala w czytelniku emocje, uczy postrzegania uczuć.

Na rynku wydawniczym dostępne są różne gatunki książek. Wybór konkretnych tytułów zależy głównie od indywidualnych potrzeb i upodobań czytelnika. Często szukamy informacji w danym temacie i tym samym poszukujemy tytułów, które pomogą nam zdobyć konkretną wiedzę np. florystyka. Wpływ na wybór książki mają też opinie innych czytelników. Szukamy nowości, ale też naszą uwagę może przykuć światowy bestseller o tematyce, która jest nam jeszcze nieznana.

Propozycje wydawnictw

Coraz częściej wydawnictwa decydują się na wydanie książki, która będzie nie tylko atrakcyjna, ponieważ nazwisko autora gwarantuje dobrą treść, chodzi również o estetykę wydania. Czytelnik chętniej kupi książkę, która ma ciekawą okładkę, wypełniają ją przyciągające wzrok ilustracje, a całości dopełni dobrej jakości papier. Księgarnie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i częściej organizują przeceny książek w każdej kategorii. Każdy rok to nowe zapowiedzi wydawnictw.

Znane lubiane

Dużą popularnością wśród czytelników cieszą się serie, które łączy ze sobą osoba głównego bohatera, fabuła, która składa się w jedną całość, ale jest umiejętnie rozłożona na kilka tomów. Tego rodzaju serie to często wiele wątków, które wciągają czytelnika i wymagają od niego nie tylko analizy, ale także zapamiętania tego co było w pierwszym tomie. Propozycją dla fanów intrygi, która ma swój początek i trudny do przewidzenia koniec będzie mistrzowska seria Millennium, na którą składa się trzy tomy autorstwa Stiega Larssona, czyli Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem i Zamek z piasku, który runął, a od sierpnia 2015 na rynku dostępny jest tom czwarty pióra Davida Lagercrantza. Niezmiennie popularną serią wśród czytelników jest seria książek o Geraldzie, czyli osiem tomów Wiedźmin. Jest to saga, która święci swoje sukcesy nie tylko w branży wydawniczej, ale także stała się źródłem dla filmu, serialu i gry komputerowej stojącej na wysokim światowym poziomie.