Fantastyka, thriller, powieść obyczajowa, psychologiczna czy kryminał to gatunki książek, które różnią się fabułą, rysem postaci, doborem słownictwa. Jak wybrać literaturę dla siebie? Wszystko zależy od naszych aktualnych potrzeb intelektualnych, ale również od zainteresowań. W zależności od naszych gustów dobieramy wydawniczy repertuar.

Według badań około 38% społeczeństwa nie czyta. Dlaczego tak się dzieje? Powody mogą być bardzo prozaiczne np. niektórzy nie odczuwają potrzeby spędzania wolnego czasu na czytaniu, innym powodem może być brak czasu, natłok codziennych zajęć. Coraz częściej tradycyjny druk jest wypierany przez audiobooki, ponieważ nagrania audio są praktyczniejsze, można ich słuchać w drodze do pracy czy do biura, nie skupiają naszego wzorku, więc można swobodnie skupić się na np. prowadzeniu samochodu. Drastyczny spadek czytelnictwa dotyka w różnym stopniu praktycznie każdej grupy wiekowej. Statystyki biją na alarm, jeżeli taka tendencja się utrzyma to społeczeństwu grozi analfabetyzm wtórny, czyli stan, w którym społeczeństwo nie potrafi poprawnie korzystać ze swojego języka ojczystego, w sposób wszechstronny.

Spadek czytelnictwa w obecnych czasach jest zjawiskiem, które trudno zrozumieć, ponieważ oferta wydawnicza jest naprawdę szeroka. Właściwie w każdym gatunku można znaleźć bestseller, dodatkowo, rok w rok pojawiają się nowości, które zbierają pochlebne recenzje. Autorzy, wydawnictwa starają się przyciągać czytelników nie tylko treścią, ale też oprawą graficzną i książki wydawane są na najlepszej jakości papierze są bogato ilustrowane, zachęca także okładka. Coraz częściej księgarnie organizują wyprzedaże czy obniżki cen.

Moda na czytanie

Czytanie książek to nie jest tylko sposób na spędzenie wolnego czasu. Czytanie ze zrozumieniem rozwija i nie chodzi tylko o zdobywanie wiedzy, ale także poszerzanie słownictwa. Dzięki tej umiejętności rozumiemy znaczenie trudnych słów, sprawniej komponujemy wypowiedzi, ma się lepiej też ich stylistyka. Jest udowodnione, że osoby, które więcej czytają mają łatwość pisania dłuższych wypowiedzi, mają mniejsze problemy z ortografią i gramatyką. Czytanie wpływa pozytywnie na umiejętności językowe na ich sferę leksykalną.

Dodatkowo czytelnictwo wpływa na kreatywność i pobudza wyobraźnię. Wszystkie historie, które czytamy są wizualizowane w głowie czytelnika, dlatego do całego procesu włączona jest wyobraźnia, fantazja. Przez to czytelnicy stają się bardziej pomysłowi, kreatywni, otwarci na nowe pomysły i wyzwania.

Im więcej czytamy tym większa jest nasza wiedza. Literatura to skarbnica informacji, które można wykorzystać w życiu codziennym, mogą to być wiadomości ze świata nauki czy sztuki. Czytając uczymy się analizy postaw bohaterów książki wyrabiamy swój punkt widzenia na problem poruszony na kartach powieści. Dobra książka to również katalizator uczuć i emocji. Książki mogą stać się tematem dyskusji, osoby, które dużo czytają uważane są za osoby inteligentne, pomysłowe z ciekawą osobowością. Dzięki dobremu wydawnictwu jest szansa na relaks, ale też na przyjrzenie się problemowi, który nas nigdy nie dotyczył.