Sposób na czytanie książek
Statystyki pokazują, że większa część społeczeństwa nie czyta książek. Czym ten stan może być spowodowany, przecież autorzy i wydawnictwa dokładają wszelkich starań, aby oferowana literatura była atrakcyjna pod względem treści i oprawy graficznej? Księgarnie coraz częściej organizują obniżki cen na książki. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że brak motywacji do czytania może doprowadzić do wtórnego analfabetyzmu. Z czego wynika niechęć do czytania? Być może chodzi tu nie tylko chęci, ale przede wszystkim brak czasu, przytłacza nas natłok zajęć związanych nie tylko z pracą, ale i z domem. Czujemy się fizycznie zmęczeni, dlatego łatwiej jest nam włączyć telewizor czy posłuchać audycji w radiu. Rozwój elektroniki ma także wpływ na to, że tradycyjny druk ustępuje miejsca nowoczesnym technologiom, bo przecież audiobooki dla niektórych są praktyczniejsze. Multimedia nie angażują do działania narządu wzroku, dlatego łatwiej jest odsłuchać nagrania audio np. jadąc samochodem do sklepu czy w daleką podróż.
Fantastyka, powieść obyczajowa, kryminał czy książki z rodzaju literatura dla pań, te wszystkie kategorie książek mogą mieć wpływ na nasz rozwój i postrzeganie rzeczywistości. Książki to przepustka do świata wyobraźni i fantazji. Dzięki nim rozwijamy nasze słownictwo, poznajemy i zapamiętujemy nie tylko zasady ortograficzne, ale i stylistyczne. Dobra książka, odpowiednio poprowadzona fabuła, wątki będą miały pozytywny wpływ na umiejętność myślenia analitycznego i przyczynowo – skutkowego. Udowodniono, że literatura uczy empatii do drugiej osoby, pozwala czytelnikowi zrozumieć mechanizm ludzkich zachowań i życiowych sytuacji. Czytając bardzo często szukamy analogii w działaniach głównych postaci i zastanawiamy się jak byśmy postąpili w danej sytuacji. Dobra książka to różne uczucia i emocje. Książki to także źródło wiedzy. Tak wydawałoby się prozaiczna czynność jak czytanie może być skutecznym treningiem dla naszego mózgu. Czytając trenujemy także pamięć i koncentrację. Nie wolno zapominać o tym, że książka to odpoczynek i lekarstwo na stres, a często także filar do towarzyskich rozmów i dyskusji. Osoby, które dużo czytają mają lekkość wypowiadania się i tworzenia pisemnych wypowiedzi, są także uważane za osoby inteligentne.
Jak czytać?
Bez względu na to czy wybierzemy światowej klasy kryminalny bestseller czy nowości ze świata książek naukowych najważniejsze jest to, aby czytać ze zrozumieniem. Ta umiejętność pomaga nie tylko w zapamiętaniu tekstu, ale też jego zrozumieniu. Czytając szybko, pobieżnie bardzo często gubimy wątek, nie jesteśmy w stanie zrozumieć, co autor miał nam do przekazania. Czasem literatura zawiera trudne wyrazy i nie jest żadną ujmą na honorze, że ich nie rozumiemy, w takiej sytuacji warto sięgnąć do słownika. Przy publikacjach naukowych dobrym sposobem na ogarnięcie treści są własne notatki, które po skończonej lekturze możemy zrewidować i wrócić do niezrozumiałego fragmentu. Przy trudnej literaturze np. naukowej warto na początku postawić sobie pytania kluczowe i na końcu spróbować poszukać na nie odpowiedzi.
Najnowsze komentarze