Wiele osób zastanawia się, jaki jest cel w tym, aby brnąć przez kilka grubych tomów powieści skoro można obejrzeć dobry film, który powstał na ich podstawie? Jaki jest sens czytania gazety, jeżeli można posłuchać wiadomości w radiu czy zerknąć do telewizora? Na te pytania odpowiedź może dać każdy szanujący się neurolog – mózg podobnie jak mięśnie musi ćwiczyć, potrzebuje intensywnego wysiłku, aby prawidłowo funkcjonować.

Kilka powodów, dla których warto sięgnąć po książkę

Bez względu na to czy chodzi o bestseller w kategorii powieść obyczajowa, książkę science fiction czy kryminał udowodniono, że czytanie nie tylko poszerza horyzonty myślowe, wzbogaca słownictwo, ale także pomaga w zapamiętywaniu niektórych treści. Czytanie książek sprawia, że nasz mózg wypełnia się wiedzą, którą można wykorzystać przez całe życie.

Książki mogą zachęcić czytelnika do większej aktywności nawet tej fizycznej. Badania wykazały, że osoby chętnie czytające aktywnie i chętniej włączają się do wszelkich akcji społecznych, ale również częściej biorą udział w referendach i głosowaniach. Badacze ludzkich zachowań udowodnili, że czytanie nie tylko książek, ale i czasopism jest bardzo pomocne np. w walce ze stresem, jest także sposobem na relaks. Literatura to drzwi do świata wyobraźni. Opisy konkretnych wydarzeń pobudzają nie tylko ciekawość, ale także pomagają w stworzeniu własnego obrazu przedstawianych sytuacji czy postaci.

Za każdym razem, gdy sięgamy po nowe wydawnictwo nasz mózg uczy się czegoś nowego. Nowe treści bardzo często łączą się z tymi już nabytymi tworząc jedną całość. Książka ma pozytywny wpływ na ćwiczenie pamięci, zapamiętywanie nowych rzeczy i ich przetwarzanie. Osoby, które są oczytane na większości robią wrażenie inteligentnych, elokwentnych. Czytając zapamiętujemy pisownię nawet tych trudnych wyrazów, poznajemy ich znaczenie.

Ponieważ czytanie często wymaga szybkiego łączenia faktów, wymaga ich analizy, zapamiętania tego, co było np. rozdział wcześniej, to tym samym kształtuje się nasza umiejętność analitycznego myślenia. Oczywisty jest fakt, że im więcej tekstu przyswajamy tym nasza baza słownictwa się powiększa. Ludzie oczytani wysławiają się z lekkością, a słuchanie ich wypowiedzi staje się przyjemnością. Książka umożliwia korelację między działaniami intelektualnymi, a naszymi szarymi komórkami.

Książki to nie tylko skarbnica przydatnych treści, ale także nauka empatii. Literatura wywołuje w nas szeroką gamę emocji, uczuć, dzięki czemu możemy łatwiej zrozumieć przedstawicieli różnych kultur, ich zwyczaje, podejście do różnych kwestii życiowych. Dzięki książkom łatwiej jest zrozumieć funkcjonowanie otaczającego nas świata.

Literatura różnego gatunku wpływa na kształt naszego charakteru. Dobra książka daje nam możliwość oceny negatywnych i pozytywnych zachowań czy postępowań moralnych, a działania bohaterów konfrontujemy z naszymi. Ponieważ perypetie bohaterów często odzwierciedlają nasze codzienne życie, dlatego jesteśmy skłonni do refleksji nad decyzjami, które już podjęliśmy czy dopiero mamy podjąć.