Fantastyka to kategoria, która nie przypadnie do gustu każdemu czytelnikowi. Jaka jest recepta na to, aby literatura fantastyczna przyciągała do siebie? Przede wszystkim fabuła, która jest szkieletem całości, powinna intrygować, zaskakiwać, ale ważny jest też balans pomiędzy opisami, a wartką akcją. Kompozycja fabuły musi być płynna. Czytelników odstrasza dosłowność, bo przecież każdy z nas lubi być czasem zaskakiwany. Jeśli chodzi o fantastykę to bardzo ważny jest sposób wykreowania świata. Dlaczego świat przedstawiony jest tak istotny? Ponieważ stanowi tło dla całej fabuły, ale nie tylko wpływa także na kreację bohaterów. Czasem jest to najlepszy element książki. Świat, który wpływa na czytelnika, sprawia, że jesteśmy w stanie poczuć zapach trawy, odczuć strach czy euforię jest idealną zachętą do czytania. Ponieważ czytając jednocześnie wizualizujemy treść, dlatego tak istotna jest wiarygodność, ale też element ciekawości w tym, co czytamy. Nie mniejsze znaczenie ma styl pisarski, bo to on wpływa na zrozumienie treści, powinien być przystępny dla czytelnika. Dobra książka to taka, która w każdym słowie przekaże piękno. Język powinien pobudzać chęć czytania, musi być adekwatny do fabuły, postaci.

900 stron literatury

„Droga królów” Sandersona to pierwszy tom serii, na którą składa się aż dziesięć książek. Na początek czytelnika zaskakuje samo wydanie, ponieważ gabaryty książki robią wrażenie i nie chodzi tylko o objętość, ale i o niestandardowe wymiary. Estetyka dzieła jest znacznie podniesiona ze względu na ilustracje autorstwa Grega Calla, Issaca Stewarta oraz Bena McSweeneya. W tym przypadku stanowią one integralną część serii, nie są dodatkiem książki, ale stanowią obraz elementów świata opisanego przez Sandersona i pozwalają na to, aby lepiej wczuć się w klimat Drogi królów. Dodatkowo każdy rozdział otwierają klimatyczne wzory, a na końcu książki można znaleźć precyzyjnie przygotowane mapy miast, bitew i obozów.

Jest to bestseller, w którym czytelnik napotka wiele wątków, postaci i świat, który jest stworzony od podstaw. Pierwszy tom otwierający sagę wprowadza w historię, która z każdym rozdziałem staje się coraz bardziej rozbudowana i interesująca. Bardzo ważne jest to, że autorowi udaje się przeprowadzić czytelnika przez treść, która jest pozbawiona nie tylko zbędnych opisów, ale też przestojów, jest płynna i utrzymana na równym poziomie. Droga królów to książka zaplanowana od początku do końca, widać potężny wkład i kunszt literacki autora. Bardzo ważne jest także to, że fabuła nie jest łatwa do przewidzenia, trudno jest się domyśleć, co przyniosą kolejne strony.

Czytelnik może też liczyć na wprowadzenie w fantastycznie skomponowany świat i tu ukłon w stronę geniuszu autora, który stworzył innowacyjny, szczegółowy świat zwany Roshar. Własne stworzenia, rośliny, wynalazki, ale nie tylko to także obyczajowość, magia i inne elementy, które tworzą niezapomniane wrażenie. Sanderson nie unika wchodzenie w detale, ale nie są opisywane nudnym i trudnym językiem, dlatego nawet dłuższe opisy są do pokonania. Atutem książki są także sprawnie poprowadzone dialogi, to często kunszt słowa, który skutkuje wyszukanymi rozmowami bohaterów.