Literatura to nie tylko źródło wiedzy, ale także pomysł na relaks i spędzenie efektywnie wolnego czasu. To, jaką książkę wybierzemy zależy oczywiście od naszego aktualnego nastroju i gustu. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe tytuły z właściwie każdej kategorii, bo jest i fantastyka, science fiction, kryminał, powieść czy tomik poezji. Warto czytać recenzje, opinie innych czytelników, aby z wielu nowości wyłowić tytuł, który przypadnie nam do gustu.

Czytelnicy polecają

Swoje czytelnicze pięć minut świętuje E.L. James autorka serii o przystojnym i tajemniczym Christianie Greyu i studentce Anastasi Steel. Na serię składa się cztery tytuły: Pięćdziesiąt twarzy Greya, Ciemniejsza strona Greya, Nowe oblicze Greya i jedna z nowości 2015 roku Grey. Pięćdziesiąt twarzy Greya oczami Christiana. Jest to opis burzliwego, pełnego namiętności i skrywanych rządz romansu. Zaczynając czytać pierwszą część ma się nieodparte wrażenie, że jest to klasyczna opowieść o kopciuszku i księciu, który się w nim zakochał, ale czy aby na pewno? Opowieść jest hipnotyczna, fabuła wciągająca, a odważne sceny erotyczne tylko dodają pikanterii całej miłosnej opowieści.

W podobnym tonie utrzymana jest kolejna propozycja czytelników Piękny drań autorstwa Christiny Lauren. Fabuła zbliżona do opowieści o Greyu i Steel. Tym razem mamy Ryana Bennetta, który zajmuje wysokie stanowisko w rodzinnej firmie i Chloe Mills jego asystentkę, która rozpoczyna współpracę z nowym szefem. Ryan ma swoje zasady, które przestrzegają go przed romansem w pracy, ale kiedy na horyzoncie pojawia się niewinnie prowokacyjna asystentka coraz trudniej jest tych zasad przestrzegać. Książka opisuje ich walkę z własnymi demonami, kiedy pragnienie dochodzi do niebezpiecznego momentu przychodzi czas, kiedy należy się określić, co w życiu jest ważne i co jesteśmy gotowi poświęcić nie tylko dla fizycznego pożądania. Kolorytu całości dodają niezwykłe dialogi, zaskakująca fabuła i zdrowa porcja złośliwości.

Pozostając w lekkim i przyjemnym tempie czytania sięgamy po kolejny tytuł, a mianowicie Fangirl pióra Rainbow Rowell. Jest to książka, która zabiera czytelnika w świat sióstr bliźniaczek Wren i Cath, o których pokrewieństwie świadczy tylko podobny wygląd. Jeśli chodzi o osobowość to dziewczyny różnią się od siebie jak ogień i woda, ponieważ jedna woli imprezy, a druga tworzy teksty w zaciszu pokoju do swojej książki. Cały porządek burzy się, gdy dziewczyny idą do collegu i tu rozpoczyna się prawdziwa opowieść o przyjaźni i jakże trudnych momentach w okresie dojrzewania. Książka polecana jest dla wszystkich grup wiekowych, ponieważ przyjaźń to ponadczasowy wątek.

Książki to bramy wyobraźni, które przenoszą nas często w inny wymiar. Uczą emocji i uczuć, pozwalają zrozumieć działania innych i różne życiowe sytuacje, w których główni bohaterowie się znaleźli. Czytając wizualizujemy wszystko to, co się dzieje na kartach książki, dlatego bardzo często szukamy podobieństw do książkowych postaci. Dobra książka to często sposób na ucieczkę od zmartwień i kłopotów dnia codziennego.