Dlaczego warto czytać? Ponieważ dobra literatura to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale też narzędzie do walki ze stresem. Osoby, które dużo czytają mają większy zasób słownictwa, dlatego potrafią płynniej się wypowiadać i znacznie łatwiej im przychodzi pisanie dłuższych prac. Dzięki książkom poznajemy świat, który nas otacza, bo książki to źródło wiedzy. Dobra książka może poprowadzić nas po życiowych rozterkach, ponieważ na jej kartach można często znaleźć odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania, a działania głównych bohaterów często są analogiczne do naszych działań, dlatego tak chętnie sięgamy po książki. Bez względu na to czy chodzi o kryminał czy tomik poezji słowo pisane wywołuje uczucia, książka uczy emocji. Dlatego człowiek oczytany jest w stanie szybciej zrozumieć problem drugiej osoby, ponieważ łatwiej jest mu się w czuć w sytuację. Na rynku dostępne są różne książki może to być kategoria np. science fiction, kryminał czy powieść. Wydawnictwa zachęcają do kupna literatury obniżając coraz częściej ceny, same wydania książek są nie tylko atrakcyjne pod względem treści, ale też jest coraz wyższa estetyka druku. Dodatkowo autorzy i wydawnictwa starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i sięgają po nowoczesne i nowatorskie rozwiązania np. audiobooki, których można słuchać np. w drodze do pracy.

Polecane tytuły

Wybór literatury to oczywiście sprawa indywidualna. Wszystko zależy od gustu i aktualnych potrzeb czytelnika. Jeśli chodzi o nowości czy bestsellery książkowe to, co roku pojawiają się tytuły, które należy mieć w swojej domowej biblioteczce.

Często sięgamy po…

Jedną z propozycji jest książka „Byłam służącą w arabskich pałacach” autorstwa Laili Shukri. Jest to piękna wzruszająca opowieść o Bibi Shaik, która była służącą w arabskich pałacach i bogatych domach. Opowieść Bibi to obraz systemu współczesnego niewolnictwa. Opis ceny, jaką trzeba zapłacić za choć chwilę normalnego życia. Autorka pokazuje tą tak inną dla europejczyków mentalność, obyczajowość i dominację jednego człowieka nad drugim.

Regina Brett to autorka książki „Bóg nigdy nie mruga”. Są to piękne felietony, w których Regina opisuje swoje życiowe przeżycia, ale opowiada też historii ludzi, których spotkała na swojej życiowej ścieżce. W tej książce czytelnik znajdzie opisy filmów, które miały wpływ na życie pisarki. Na kartach pojawiają się inspirujące sentencje i fragmenty modlitw i psalmów. Regina w swoich tekstach opisuje lekcje, jakie dało jej życie.

„Nie oddam dzieci” to kolejny tytuł, który trzeba mieć na półce z książkami. To dzieło Katarzyny Michalak. Książka mocna, sięgająca po skrajne emocje i uczucia. Historia Michała, który po tragicznej śmierci żony i synka musi podjąć jeszcze jedną walkę, o resztę dzieci. Walczy z systemem, ale i samym sobą. Jest to opowieść, która daje do myślenia, która pokazuje co jest w życiu ważne i jak to trzeba cenić. Piękna nauka dla każdego.

Dlatego warto czytać, bo książki to mądrość innych to nauka życia to uczenie się ludzi i siebie samego.